Fotky - Články - Tokina 12-24

Home

Foto výbava

Galerie

Články

Akce

B/W List

ChilliTokina 12-24

Tokina 12-24Každý, koho focení baví a ví něco málo o objektivech jistě touží po co největším rozsahu ohnisek. Nejdobrodružnější jsou asi extrémně dlouhá a široká ohniska. Tokina 12-24 vám nabízí na skvělou cenu skvělé ohnisko. Jak je to ale ve skutečnosti s použitelností a kvalitou?

Čelt jsem na internetu několik různých diskuzí, kde se rozebírala kvalita tohoto objektivu. Lidé se často rozhodují mezi "širokáčem" Nikkor 12-24 a Tokina 12-24. Řekl bych, že je to dost těžké srovnání (nebo naopak snadné). Nikkor 12-24 stojí dle Heureka.cz nejméně 27 018 Kč, zatímco Tokina 12-24 12 999 Kč. To už je dost veliký rozdíl. Já osobně bych raději originální příslušenství, ale rodíl v cenách a tím způsobená nedostupnost originálního mne donutily přemýšlet o prvním neoriginálním objektivu do mé výbavy.

K čemu se dá tak široké ohnisko využít?
Široké ohniskoPořádnej tuplákDíky takovému ohnisku dostanete něco, co lidské oko není schopné vidět a tak působí velice neobvykle a zajímavě. Není to ale tak široké ohnisko, aby zkreslovalo realitu tolik, jako rybí oko, což působivost ještě zvyšuje. Pomocí clony můžete realitu snadno změnit a lidské oko ošálit. Přicloněním zvýšíte  hloubku ostrosti a mozek z 2D obrázku plně nepochopí hloubku, protože není na takové ohnisko zvyklý. Předmět v popředí pak působí větší.
Samozřejmě se dá využít i k čistě praktickým snímkům například místností, nebo čehokoliv v malém prostoru. Často se tak setkáte s jevem, že když fotíte skupinku lidí a (klasicky) někdo nechce být vyfocen, uhne stranou v domění, že unikl, ale je krásně zaznamenán ve zlatém řezu :o)

To je všechno hezké, ale co kvalita?
Netestuji objektiv "laboratorne"... takových testů je na internetu určitě několik... Pro mne je důležité, jak mi vyhovuje v praxi a na to si ztěžovat opravdu nemohu. Kresba mi přijde naprosto vyhovující, vinětace nepozorovatelná, aberace ve slušné normě i při extrémních situacích. Jediné čeho jsem si všiml je o něco méně spolehlivé ostření (trvá déle), než mé jiné objektivy. To je ale samozřejmé, když mé ostatní objektivy mají ultrazvukový zaostřovací motorek v těle. Navíc už je v prodeji varianta i s motorkem.
         V porovnání s dražším Nikkorem nemohu říci nic, protože jsem neměl možnost testu. Jak jsem ale pročítal diskuze, je rozdíl dost malý na to, aby vás rozdíl v ceně přesvědčil pro Tokinu. Pokud nemáte opravdu peníze nazbyt, myslím, že je Tokina velmi dobrým objektivem, který bude sloužit svému účelu.

Připomínky pište na info@hawwwran.com a pokud to bude k tomu, zveřejním váš příspěvek zde.
Copyright 2008 - 2020 ©Hawwwran.com Rss Kanal