Fotky - Články - Něco o Nikonu D300

Home

Foto výbava

Galerie

Články

Akce

B/W List

ChilliNěco o Nikonu D300

Nikon D300Nový Nikon D300 je následovníkem chválené D200 a tak se dá očekávat spolehlivá služba i od tohoto fotoaparátu.

Na D300 jsem přešel z D40 a tak je změna dost znatelná. Na druhou stranu je ale zase krásně vidět, že D40 je dost kvalitní fotoaparát, když porovnám užitnou hodnotu s cenou.

První ohmatání


Hned jak jsem Nikon D300 vybalil z krabice (na konci ledna 2008), překvapilo mne, že je to opravdu kus. Váží skoro kilo, má magneziovou kostru a příjemně pogumovaný v podstatě celý povrch, kterého se dotknete. Dokonce má gumové i pomocné voliče (kolečka). Vše působí opravdu pevně a důvěryhodně. Tlačítka se mačkají velice příjemně. Možná i proto, že je fotoaparát utěsněn proti odstřikující vodě a nic tak nemá nepříjemnou vůli.
    Při prvním pohledu na zadní stranu hned zaujme vynikající třípalcový displej s rozlišením 920.000 obrazových bodů s pozorovacími úhly až 170°, což je nyní opravdu na špičce. Dokonce i na spodní části je guma a tak se lépe připevňuje na stativ a když ho někam položíte, neklepne to :o) možná je to blbůstka, ale za své peníze takové detaily požaduji.
    Další věcí, které jsem si oproti D40 hned všiml je gumový kryt na straně fotoaparátu. Pod tímto krytem se nachází hned několik kamarádů. První je klasický konektor USB, druhý ne až tak klasický konektor externího napájení a jako třetí velice užitečný HDMI, díky kterému si můžete své fotografie prohlédnout na moderních televizích, nebo monitorech ve vysokém rozlišení.
    Hned jak jsem se podíval do hledáčku, byl jsem překvapený, jak je veliký. Oproti D40 je o dost větší a hlavně má 100% pokrytí. Na horní straně fotoaparátu je opravdu veliký LCD diplej, který obsahuje snad všechny myslitelné informace. Jedině, co chybí (a nechápu proč) je nastavená hodnota ISO.

    Jeho kostra je s magneziové slitiny a tak je velice pevná. Vlastně už se asi nic pevnějšího nepoužívá.

Nikon D300 - Magneziové TěloBližší seznámení

Orientace v tlačítkách není tak úplně jednoduchá, pokud už s tím nemáte zkušenost, ale po chvíli zkoušení na to snadno přijdete. vše je parádně na dosah. Oproti D40 je super, že máte všechna důležitá nastavení na dosah prstů. Stačí zmáčknout, otočit a máte nastaveno. Nepříjemné, pokud chcete vzít foťák a vyfotit pár fotek, ale velice praktické, když se focení chcete více věnovat. Když totiž projedete návodem a chvíli si s foťákem hrajete, zjistíte, že dokážete bez menu spoustu užitečných věcí. Mnoho tlačítek se tak stává významným plusem.

Vychytávky

Vzhledem k tomu, že je to nový přístroj, tak obsahuje spoustu vychytávek a schopností, které jsou zatím nové a zajímavé. Nemám takový přehled, abych věděl, co je úplná novinka a co je novinka jen pro mne, takže se možná rozplývám i nad nečím, co už je delší dobu známo.

6-8 snímků za sekundu je už vážně dost. V porovnání s konkurencí a jinými modely Nikon je to dost rychlé. Co vím, tak je dnes maximum 11 snímků za sekundu a to u modelu za asi 150 000 Kč. Nikon D300 umí snímat 8 snímků za sekundu, ale "pouze" 6, pokud nemáte připojený battery pack. Vychytávkou ale také je, že máte možnost zvolit dvě různé rychlosti. "Ch" znamená, že fotoaparát využije všech svých sil k dosažení co nejvíce snímků za sekundu. "Cl" znamená, že fotoaparát svou rychlost omezí podle nastavení v menu. Můžete tak nastavit třeba jeden snímek za sekundu, když není potřeba více. Já osobně mám nastavené 3 snímky za sekundu, aby když potřebuji sekvenčně snímat jsem nemusel pak promazávat haldy zbytečných fotek... 3 mi při běžném sekvenčním snímání přijdou akorát.

Live view už sice není novinka, ale u Nikonu ano. Jde o to, že můžete sledovat obraz nejen v hledáčku, ale také (ne zároveň) na velikém displeji. Ne, že bych to doteď nějak potřeboval, ale je to občas docela fajn, zvlášť když máte stativ a dálkové ovládání. Můžete tak přesně zaostřit zvláště při makru. Live view nabízí dva typy live view. První vám umožní fotit z ruky a druhý ze stativu. Při focení z ruky se může hodit například, když nemůžete koukat do hledáčku (je moc vysoko, nízko...). Za pomocí stativu a nejlépe ještě dálkového ovládání pak získáte skvělou kontrolu nad ostrostí snímků. Na displeji se vám zobrazí malý obdélníček, díky kterému můžete přesně určit, kam se bude ostřit. Co se mi hodně líbí je možnost "zazoomovat", kdy se vám zobrazí pouze výřez scény až do maximálního výřezu 1:1, to znamená, že jeden pixel na displeji=jeden pixel na čipu. Co vidíte ostré tedy bude ostré. Ostření sice trvá déle, ale zato je přesné. Pokud nemáte dálkové ovládání, musíte ostřit dlouhým stisknutím tlačítka AF-ON.

Předzvednutí zrcátka je další skvělá funkce. Nepleťte si to s "Mirror lock up". Předzvednutí zrcátka je vhodné k tomu, aby se vám fotoaparát nerozhýbal tím, že se zvedne zrcátko a to tím způsobem, že zatím co normálně se zvedne zrcátko, otevře a zavře závěrka a sklopí zrcátko, při zapnutí předsklopení se zdvihne zrcátko, počká vteřinu, otevře a zavře závěrka a sklopí zrcátko. Díky té vteřině se fotoaparát uklidní z rozhýbání díky zdvihnutí zrcátka. V kombinaci s Live view tak dostanete opravdu ostré snímky dle vašeho přání.

Náhled hloubky ostrosti
není vůbec novinkou, ale Nikon D40 to neměl a je to velice užitečné. Zvláště když pracujete se složitým osvětlením blesky. Nikon D300 totiž umí využít u blesků funkci Nikon Creative Lighting, díky které se blesky na krátkou chvíli rosvítí a vy tak vidíte skladbu stínů na scéně.

Dvě volící kolečka, které Nikon D300 má jsou opravdu parádní věc... ne, že by to některé jiné modely neměly, ale je to super a Nikon D40 to neměl. Můžete díky nim pohodlně měnit spoustu věcí. Také devítisměrný hlavní volič není k zahození, ale musím nikonu vytknout, že při stisknutí se mi téměř vždy povede stisknout i nějakou šipku, zvláště když pracuji rychle a tak tento devátý směr nepoužívám.

Hledáček na Nikon D300 je opravdovou lahůdkou. Pochvaloval jsem si i ten na D40, ale tohle je paráda. Nejen že je vážně veliký a světelný, díky čemuž vidíte vše krásně a jasně, ale má 100% pokrytí (opravdu 100, ne jako pokrytí operátorů :o))
Nikon D300 - kostraKostra z hořčíkových slitin už dávno novinka není, ale je to známka toho, že jde o vyšší třídu. Lahůdkou také je, že je fotoaparát utěsnět proti vnikání prachu a vody. Ne, že by s ním šlo hrát fotbal v blátě, ale měl by přežít náhodné upuštění, nebo zmoknutí.

Čištění sensoruCMOS čip je u Nikonu novinkou. Nastoupil až s touto řadou (D300 a D3). Neni zas tak převratný, ale určité výhody má. V každé   případě odstraňuje některé neduhy CCD čipů.Také šum ve vyšších cistivostech je lepší. Čip - Nikon D300 Novinkou je u Nikonu i čištění čipu pomocí ultrazvukových vln. Ne, že bych věřil v zázraky, ale moc mne potěšilo, že čištění čipu má. Ani ne kvůli čištění jako takovému, ale spíš kvůli umístění Low Pass Filteru (Filtr, který se nachází před čipem kvůli odstranění nežádoucích frevencí UV a IR záření). Tento filtr se nenachází přímo na čipu, jak tomu bývalo, ale kousek před filtrem. Díky tomu je prach, který se zde usadí mimo rovinu ostrosti a tak je mnohem méně rušivý.

51-bodový autofocus je na trhu také dost jedinečný. Vlastně co vím, tak ani vlajkové lodě konkurence nemají tolik ostřících bodů. Vynikající je pak funkce 3D-Tracking, která umožňuje sledovat pohybující se předmět. Pěkně zaostříte na cíl a pak když držíte napůl stisknutou spoušť, fotoaparát objekt sleduje po všech ostřících bodech (pokud je tak nastaveno).

Když přijdu na něco dalšího, co by stálo za to sem napsat, tak to sem dopíšu, ale myslím, že to důležité tu je :o) umí toho o mnoho víc, co je šikovné nebo zajímavé. Mám ho chvíli a tak stále pátrám a zkouším.

Připomínky pište na info@hawwwran.com a pokud to bude k tomu, zveřejním váš příspěvek zde.
Copyright 2008 - 2020 ©Hawwwran.com Rss Kanal