Fotky - Chilli - Jak vyrobit automatické zavlažování

Home

Foto výbava

Galerie

Články

Akce

B/W List

Chilli



Jak vyrobit automatické zavlažování

Mnoho pěstitelů, zvláště v domácích podmínkách řeší problém se zaléváním většího množství rostlin, zvláště pak o dovolené. Já to vyřešil vlastním zavlažovacím systémem jehož výrobu vám zde popíšu. Vysvětlím postup výroby i důvody k použití různých částí. Můj návrh počítá s použitím v bytě, například na balkoně, ale dá se použít i jinde, záleží na situaci. Mnoho věcí je možné pojmout jinak v závislosti na účelu. Pokusím se popsat i jiné situace, ale převážně budu mluvit o domácím použití do 50ti rostlin blízko u sebe.

Zdroj vody

Výběr zdroje vody je pro konstrukci zásadní. Může to být vodovodní přípojka, nebo nádrž. Obojí má své výhody a nevýhody, které vysvětlím níže. Já zvolil použití nádrže a proto je tento návod spíše pro ty, co chtějí použít nádrž. S drobnými úpravami lze ale zde uvedené postupy použít i pro vodovodní přípojku.

Výhoda nádrže spočívá v tom, že rostlinám dodáte odstátou vodu, kterou můžete obohatit o různé přípravky, nebo hnojiva prostým přimícháním do nádrže. Nevýhodou je ovšem potřeba použití čerpadla pro čerpání vody do systému. Čerpadel je sice na trhu mnoho, ale výběr není jednoduchý.

Zde je seznam potřebných vlastností které musíme u použitého čerpadla zohlednit:
  • Velikost korespondující s velikostí nádrže
  • Dostatečný výkon
  • Vhodný způsob napojení na distribuční systém
  • Možnost filtrace
  • Přijatelná cena
Velikost čerpadla by se mohla zdát nedůležitá, ale pokud máte 30l nádrž a kalové čerpadlo, bude vám ho bezpečnostní vypínač vypínat už v půlce nádrže. Některá čerpadla mají horní sání a to by zase znamenalo sání na prázdno již v půlce nádrže.

Dostatečný výkon je ošemetná věc. Výkon čerpadla se dá sledovat podle několika parametrů. Zajímá nás průtok za minutu a výtlak. Průtok by měl dávat smysl, protože některá čerpadla čerpají velké množství vody s malým tlakem, jiná zase menší množství vody s vysokým tlakem. My hledáme čerpadlo řekněme s průtokem kolem 20l/s a tlakem do 1.5bar, pokud možno ne pod 1bar. 20l/min znamená 0.5 litru vody pro každou ze čtyřiceti rostlin za minutu což je slušné a řekl bych akorát. Je tedy potřeba vědět kolik rostlin budeme zavlažovat. Kdyby bylo rostlin příliš mnoho, riskujeme že se nám projeví malé odlišnosti v distribučním systému, jejichž vliv s délkou zavlažování a snižováním průtoku roste.

Tlak Je velice důležitý. My si tlak přepočítáme na dopravní výšku pro lepší představu. 0.1bar = 1m dopravní výšky, 10m vodorovně = 1m svisle (1m dopravní výšky). Čerpadlo s tlakem 1bar nám tedy teoreticky dopraví vodu do výšky 10m. Ovšem v této výšce by se voda zastavila, pozor na to. Pokud tedy vodu využijeme řekněme v 9ti metrech, zůstane v systému 0.1 bar což už je málo. Je tedy potřeba počítat i s tímto úbytkem a v tu chvíli je jasné že akvaristická čerpadla s výtlakem 2m nebudou pro 40 rostlin stačit.

Vhodný způsob napojení na distribuční systém znamená, že bude potřeba čerpadlo napojit na hadici. Menší čerpadla mívají jako vývod plastovou trubičku pro napojení na hadici s vnitřním průměrem 12mm, nebo 10mm, větší už mívají otvor se závitem. Je tedy potřeba podívat se po přechodkách a napojení promyslet, abyste nebyli nepříjemně překvapeni až budete systém spojovat.

Možnost filtrace je důležitý bod. Pamatujte, že v nádrži bude odstátá voda, kde se tvoří usazeniny a řasy. Čerpadlu by to nemělo dělat problém, ale jakmile se nečistota dostane k trysce (nebo k bodu napojení na hlavní hadici), může dojít k ucpání, zamezení přístupu vody k rostlině a její uschnutí. Zde přichází na řadu buď hledání filtrace přímo pro dané čerpadlo, na hlavní hadici, nebo vytvoření vlastního filtru. já zvolil cestu ruční práce a vytvořil si filtr z obyčejné houbičky na mytí nádobí. Záleží na konkrétním čerpadle jak filtr vyrobit, ale u dvou naprosto odlišných čerpadel které jsem zkoušel to nebyl zádný problém. Je důležité houbičku správně vybrat. Některé houbičky jsou hůře prodyšné než jiné. Vezměte v obchodě houbičku, přiložte na ústa a zkuste vydechnout. Pokud bude cítit jen malý, nebo žádný odpor, máte vhodnou houbičku :o). Pak už jen nůž a nůžky a vlastní rozum.  Filtr je vhodné na místě připevnit gumičkou.

Přijatelná cena. Protože děláme systém sami doma, určitě by mělo čerpadlo stát tolik, aby se nám to vůbec vyplatilo. Dobré čerpadlo se dá koupit za cca 500kč (rok 2012).

Jako nejvhodnější čerpadlo se mi zatím jeví čerpadla vody do karavanů (např zde: http://www.prokaravan.cz/34-katalog-karavan-cerpadla.html). Jsou překvapivě výkonná za velmi solidní cenu. Při porovnání s akvaristickými čerpadly je výkon až neuvěřitelný. Za zhruba stejnou cenu, nebo dokonce nižší dostanete 5ti násobný výkon. Důležité také je, že tato čerpadla jsou přímo navržena pro velmi podobný účel... dopravují vodu do sprch, nebo vodovodů v karavanech. Trh s karavany je velmi dobře vybavený a známý, takže lze těmto čerpadlům věřit. Čerpadla do karavanů mají dokonce garantovaný běh na sucho i 2 hodiny, takže se nemusíte strachovat o případné vyčerpání nádrže a požkození čerpadla. Nevýhodou je absence zdroje napájení. K tomu můžete použít starý zdroj od notebooku, nebo jiný zdroj 12V a 1A-2.5A. Některé čerpadla jsou ovšem napájena 24V, pozor na to.

Distribuce k rostlinám

věci pořebné k výrobě zavlažovacího systémuKdyž už máme vyřešený zdroj vody, je potřeba dostat jí k rostlinám. Profesionální zavlažovací systémy nabízí nejen poučení, ale mnohdy i součástky. Pokud nechcete doma na koleni některé části vyrábět, lze je koupit (např. zde: http://zahradni-obruby.cz/zbozi/18-mikrozavlahy). Jedná se především o hadičky a trysky. Než se ale nadchnete pro snadné pořízení konečných trysek, je potřeba si uvědomit, že pro jejich funkčnost je potřeba vysoký tlak, který s malým čerpadlem nedosáhnete (zhruba 2.5bar). Ti co mají jako zdroj vody vodovodní řád ale mohou tyto věci použít. Já používám trysky vlastní výroby i upravené profesionální. Hned vysvětlím jak a proč. U profesionálních trysek jsem si vybral jednu typu "klobouček", tedy tu která dělá takovou vodní "houbu". Když se z ní odšroubuje zvrchu klobouček, je to velmi jednoduchý způsob pro zavlažování s nízkým tlakem v systému pro pár rostlin (například s čerpadlem Sicce Nova). Voda totiž stříká nahoru a při vyšším tlaku by místo vytékání opravdu stříkala a to nechceme. Pro vyšší tlak je tedy potřeba jiné řešení a pokud možno s co nelmenším odporem pro protékající vodu.

Nejdříve k výběru hlavní hadice. Já používám průhlednou hadici s vnitřním průměrem 12mm, k dostání na metry například v OBI. Do této hadice je pak potřeba připojit rozvodné hadičky k jednotlivým rostlinám.

Na rozvodné hadičky používám akvaristickou hadičku s vnitřním průměrem asi 4mm. POZOR, nepoužívejte měkkou světle zelenou hadičku. Velmi ráda se ohýbá a škrtí. Použijte silikonovou akvaristickou hadičku (v jakékoliv akvaristice), nebo zelenou akvaristickou hadičku s tlustou stěnou (na metry v OBI).

Zavlažovací systémJako trysky používám rovnou hadičky, které připevním na tyčku na podporu rostlin (asi 25kč v OBI, nebo jakémkoliv zahradnictví). Jak to uděláte nechám na vás. Mé řešení vidíte na fotografii vpravo.

Napojení malé rozvodné hadičky na hlavní hadici je trochu složitější, nenapadlo mne jak to udělat po domácku. Na trhu je naštěstí celý zavlažovací systém od společnosti Gardena, jehož jednotlivé částli lze běžně zakoupit (opět v OBI). Co hledáme je šedá součástka (po 10ti v balení) se šroubovací trubičkou na jedné straně a hladkou na druhé (viz. foto). Do hlavní hadice udělámě malý otvor a do toho otvoru našroubujeme spojku od Gardeny. Na druhou stranu připojíme malou rozvodnou hadičku a je to.

Aby to fungovalo, je potřeba konec hlavní hadice ucpat. Voda tak bude vytékat jen napíchnutými hadičkami. K ucpání používám mosazný spojovací díl vyplněný plastem plastovou pistolí. Použít můžete cokoliv, ale myslete na to, že bude potřeba hadici občas vyčistit a tak je vhodné použít něco co lze opakovaně vyndavat a zandavat.

Jakmile připojíme hlavní hadici na čerpadlo a trysky zapíchneme k rostlinám, je zavlažování připraveno.

Automatizace

Čerpadlo stačí zapojit do zásuvky a systém nám bude rostliny zavlažovat. Aby to bylo kompletní a systém byl k něčemu, je potřeba vyřešit automatizaci. To lze zařídit několika způsoby:
  • Spínač k připojení k vodovodnímu řádu ve variantách: elektronický do zásuvky, na baterie (Gardena), mechanický (OBI) - Vhodné pro zavlažování z vodovodního řádu.
  • Spínací hodiny do zásuvky na spínání 220V v nastaveném intervalu
  • jiné spínání umožňující časové, nebo dálkové spínání čerpadla. Například dálkové ovládané záskuvky. Já je používám v kombinaci s Telldus Tellstick, diky které jsem schopný zapnout zásuvku pomocí počítače odkudkoliv na světě.
Přihnojování

Přihnojování je problém. Stále se snažím najít vhodný způsob přimíchávání hnojiva při zavlažování, zatím bez úspěchu. Přimíchávač hnojiva od Gardeny je bohužel nevhodný. Zatím jednoduše přimíchávám hnojivo do nádrže s vodou. Vhodné řešení by nejspíše bylo použít jevu Venturiho trubice, ale ještě jsem se nedostal k vhodnému řešení za rozumnou cenu.

Pokud máte dotazy, ptejte se na chilli@hawwwran.com, nebo www.chilliweb.cz v diskuzi, v kategorii "Automatické zavlažování"
Copyright 2008 - 2024 ©Hawwwran.com Rss Kanal